Roleta dachowa Vivo

Czym zasłonić okno dachowe?

Roleta dachowa Vivo

Okna dachowe ze względu na swe umiejscowienie narażone są na przyjmowanie znacznej ilości promieni słonecznych. W pomieszczeniach gdzie są zamontowane często panuje upał a rażące słońce nie pozwala swobodnie korzystać z komputera czy też na oglądanie telewizji…

Poniżej przedstawiamy Państwu dwa sposoby na rozwiązanie tego problemu, czyli plisę oraz roletę w kasecie. Dwa zupełnie odmienne konstrukcyjnie osłony z wszystkimi ich zaletami oraz wadami:

 

PLISA

 

Plisa to oslona okienna przypominająca w wyglądzie harmonijkę. Wykonana jest z tkaniny która została zaprasowana na pasy o szerokości 20mm.

Jej główną zaletą jest możliwość zasłaniania od dołu okna, co w przypadku okien dachowych których górna krawędź umiejscowiona jest czasem bardzo wysoko jest wielkim plusem dla plisy. Nie należy również zapominać że plisa jest osłoną całkowicie ruchomą przez co możemy zasłaniać się jednocześnie od dołu, góry czy przysłonić sam środek okna.

Drugą, mającą nie mniejsze znaczenie zaletą plisy jest jej wygląd. Trzeba przyznać że wygląda bardzo minimalistycznie i nowocześnie.

Do osłony wybrać możemy również materiały które są “ekranowane”, czyli od zewnętrznej strony pokryte aluminium. Dzięki takiemu rozwiązaniu promienie słoneczną są odbijane od powierzchni materiału a co za ty idzie pomieszczenie nie nagrzewa się w tak znacznym stopniu.

Wada według nas jest jedna – w plisie ciężko jest uzyskać efekt całkowitego zaciemnienia (całkowitej ciemności w pomieszczeniu). Oczywiście efekt zaciemnienia będzie zależał od rodzaju oraz koloru materiału ale nawet gdy wybierzemy bardzo ciemny np. brązowy uzyskamy mocny półmrok…

 

Plisa Dachowa

 

ROLETA W KASECIE

 

 

Roleta w kasecie jak sama nazwa wskazuje została obudowana w aluminiową kasetę. Czyli wałek na który nawijany jest materiał został przysłonięty kasetą a materiał wzdłuż okna prowadzony jest przez prowadnice.

Niewątpliwą zaletą tej osłony jest możliwość uzyskania całkowitego zaciemnienia w dość prosty sposób.

Wady są naszym zdaniem dwie:

1. Roleta obsługiwana jest za pomocą pochwytu od góry. W przypadku okien wysokich możecie Państwo zwyczajnie nie dosięgnąć do niego lub będzie to wymagało małej gimnastyki.

2. Roleta mimo swoich “filigramowych”  kształtów jest dość sporym elementem okna.

 

Roleta dachowa Vivo

 

WNIOSKI

 

Naszym zdaniem jeśli komuś nie zleży na całkowitym zmroku w dzień to zwycięzcą tego porównania jest zdecydowanie plisa… Ale oczywiście wszystko zależy od gustu i potrzeb każdej jednostki.

Zespół Presiana