żaluzja czyszczenie

Jak czyścić żaluzje?

Środki myjące i akcesoria przydatne w czyszczeniu żaluzji

Niezależnie od rodzaju osłon okiennych, przed rozpoczęciem czyszczenia, warto ocenić stan ich zabrudzenia. Jeśli są wyłącznie zakurzone, wystarczy przetarcie ich suchą szmatką. Jeżeli jednak są na nich plamy lub zacieki, bez wątpienia należy je w odpowiedni sposób wyczyścić, umyć lub uprać. Istotny jest nie tylko sposób czyszczenia, ale także odpowiednie środki myjące i akcesoria. W tym celu przydatne będą: płyn do mycia, bawełniane i flanelowe szmatki, ściereczki do kurzu, gąbka oraz środek nabłyszczający. Do czyszczenia żaluzji możemy użyć specjalnej szczoteczki. Składa się ona z 2 do 7 futrzanych wałeczków umieszczonych równolegle w odległości odpowiadającej standardowym odstępom piór żaluzji, co pozwala odkurzać jednocześnie kilka pasm, znacznie ułatwiając pracochłonną czynność. Można też zaopatrzyć się w specjalną końcówkę do odkurzacza lub przyrząd do czyszczenia żaluzji.
Wszelkie prace rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia wszystkich elementów. W przeciwnym razie w trakcie czyszczenia na mokro będziemy rozmazywać nieusunięty kurz. Wskazany sposób czyszczenia zależy od materiału, z którego wykonane są nasze osłony.
Czyszczenie żaluzji a ich typy:

Żaluzje z PVC i tworzyw sztucznych

Należy je czyścic letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Przed przystąpieniem do mycia warto przetrzeć każde pióro z osobna ściereczką do kurzu. Po usunięciu wierzchniej warstwy kurzu należy usunąć z rolet wszelkie nieczystości i plamy. W tym celu przecieramy zwilżoną szmatką dokładnie każdy listek żaluzji, a następnie wycieramy do sucha. W przypadku mocno zabrudzonych żaluzji, można urządzić im kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu np. płynu do naczyń. Wówczas przecieramy je gąbką z pianą, a po umyciu dokładnie osuszamy. Umycie żaluzji w wannie nie jest trudne, kłopot natomiast może sprawić ich zdemontowanie i ponowny montaż. Należy pamiętać o wyczyszczeniu elementów dodatkowych. Sznureczki do ściągania żaluzji „pierzemy”, pocierając gąbką ze spienionym płynem do naczyń, proszkiem do prania lub odrobiną wybielacza (jeśli oczywiście są w kolorze białym).

Żaluzje aluminiowe

Odkurzamy i polerujemy flanelową szmatką (aluminium matowieje pod wpływem wilgoci).
Żaluzje drewniane

Najlepiej czyścić na sucho, używając szmatki oraz środka nabłyszczającego typu Pronto. Jeśli natomiast żaluzje długo nie były odkurzane, są zapewne bardzo zabrudzone i przetarcie na sucho nie wystarczy. Wówczas do ich czyszczenia należy użyć letniej wody z dodatkiem płynu do mycia drewna. Na początku żaluzje przecieramy, każdą z osobna wilgotną szmatką, a następnie osuszamy. Na końcu można delikatnie spryskać żaluzje środkiem do nabłyszczania powierzchni drewnianych w spray`u i przetrzeć suchą szmatką. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto ułatwić sobie pracę, zdejmując żaluzje z okna. Wówczas można oczyścić je nie tylko wygodniej i szybciej,
ale i dokładniej.

Żaluzje bambusowe

Żaluzje bambusowe mają lamele wykonywane ze sklejonych i sprasowanych pędów bambusa. Po odkurzeniu mogą być czyszczone na mokro.

Żaluzje pionowe

Verticale, czyli żaluzje pionowe, czyścimy analogicznie, jak żaluzje poziome, w zależności od materiału z jakiego zostały wykonane. Listki z PVC czyścimy na mokro. Pasy drewniane czyścimy tak, jak w żaluzjach poziomych, natomiast, pasy z tkaniny (jeśli producent nie zaleci inaczej) można nawet wyprać w pralce nastawionej na program do tkanin delikatnych
i niską temperaturę bez wirowania. Należy je suszyć w pozycji rozłożonej.

Żaluzje panelowe

Żaluzje panelowe, panel track – są to pasy o szerokości 60-100 cm poruszające się po wielotorowej szynie. W zależności od zastosowanego materiału zalecany sposób ich czyszczenia będzie inny. Ruchome elementy (panele), łatwo się zdejmuje, czyści i wiesza z powrotem. Dzięki temu można również swobodnie zmieniać kompozycje kolorystyczne zasłon.

Źródło: Dormax Design

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>