markiza w kasecie nad tarasem

Jak dobrze kupić markizę?

Markiza to rolowana osłona mająca na celu przysłonięcie powierzchni tarasowej, ogrodowej bądź balkonowej. |Markiza daje upragniony latem cień oraz chroni przed drobnym deszczem.

Markizy różnią się oczywiście pomiędzy sobą… Więc jaką wybrać tak by służyła długie lata? Poniżej przedstawiamy Państwu kilka porad które dadzą ogólną wiedzę co w markizach jest ważne a co trochę mniej.

 

KASETA

Pierwszym zagadnieniem jest czy wybrać markizę w kasecie czy bez niej. Kaseta markizy to osłona wału na który nawijany jest materiał. Ma ona za zadanie ochronę materiału przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, brudem, kurzem. Kaseta ma również funkcję estetyczną, markiza zabudowana kasetą lub w pół-kasecie wygląda o wiele ładniej niż bez niej.

 

Markiza w pełnej kasecie                                                                                                             Markiza w pół-kasecie

markizy w kasecie Markiza w pół-kasecie

 

                                                                                                     Markiza bez kasetyMarkiza bez kasety

MATERIAŁ

Przy zakupie markizy szczególną uwagę zwrócić należy na materiał jaki producent proponuje do tego typu osłony. Materiały powinny być impregnowane, nasączane wcześniej substancjami które uniemożliwią skolonizowanie naszej markizy przez grzyby i pleśnie oraz przede wszystkim by materiał był akrylowy i odporny na promieniowanie UV.

NAPĘD

Rozważając czy przyszła markiza która zawiśnie nad naszym tarasem będzie obsługiwana ręcznie czy też elektrycznie wziąć pod uwagę należy wielkość osłony jak i planowaną częstość jej obsługi. Markiza większych rozmiarów będzie się ręcznie otwierała oczywiście troszkę ciężej od tej mniejszej. Podstawowe wersje napędów do markizy, które możemy zastosować niemalże do każdego typu zaczynają się od 250 zł – a więc stosunkowo jest to niewielki koszt. Napęd elektryczny z pewnością umili korzystanie z markizy, trzeba zaznaczyć że każdy z napędów powinien zostać wyposażony w system awaryjnej/ręcznej obsługi osłony. Jest to konieczne gdyż w przypadku braku prądu będziemy mogli ręcznie rozwinąć lub zwinąć np. przed burzą osłonę. Markizy obsługiwać możemy za pomocą przełącznika klawiszowego, pilota lub oczywiście ręcznie.

KONSTRUKCJA 

Konstrukcja markizy jest bardzo ważnym punktem naszej przyszłej osłony. Konstrukcja która przytrzymuje materiał oraz jest podstawą do montażu osłony narażona jest na porywy wiatru oraz inne czynniki atmosferyczne w związku z tym musi być bardzo solidna. Uwagę zwrócić należy czy konstrukcja opiera się na stalowej belce, jest to bardzo ważne gdyż do podstawy montowane są wieszaki na których markiza jest zawieszona. Ramiona markizy również powinny zostać wykonane z aluminium lub stali – oczywiście ocynkowanej. W przegubach ramion najlepiej by zastosowana została lina stalowa lub łańcuch.

MONTAŻ

Przedstawiciel który do Państwa przyjedzie powinien zaproponować montaż zakupionej osłony – świadczy to o tym że firma nie wstydzi się oferowanego przez siebie produktu, a my rozliczymy się za całość w momencie gdy będziemy mieć pewność że wszystko działa. Oczywiście możemy się również zdecydować na samodzielny montaż gdy nie jest on skomplikowany. Zawsze jednak pozostaje pytanie czy sobie poradzimy… Proszę pamiętać że dla sprawnego montażysty czy też firmy obeznanej z tematem drobne przeszkody czy też np. ocieplony styropianem budynek nie będą problemem. Markiza musi zostać zamontowana w bardzo profesjonalny sposób, nie oszczędzając na materiałach montażowych gdyż działać będą na nią różne czynniki z których najgroźniejszy jest wiatr.

 

Jeśli firma której przedstawiciel do Państwa przyjechał lub przyjedzie oferuje dłuższą niż ustawowe dwa lata gwarancję również świadczyć to może że stajecie Państwo przed możliwością zakupu dobrej jakości produktu.

Życzymy udanych zakupów!