Plisa na drzwi przsuwne

Jaka osłona na drzwi przesuwne?

Jeśli zastanawiasz się jakiej osłony okiennej użyć do drzwi przesuwnych to w tym krótkim artykule spróbujemy podsunąć Ci kilka pomysłów.

Cały problem w przypadku tego typu drzwi czy też okien polega na tym że nie możemy zamontować osłony która odstaje od płaszczyzny okna. Mogło by to spowodować problemy z płynnym przesuwaniem się okna czy też całkowita jego blokadę i brak możliwości otwarcia.

 

MONTAŻ NA SKRZYDŁO OKIENNE

 

Jeśli najbardziej odpowiada Ci montaż osłony na skrzydle okiennym możemy wybrać tak naprawdę dwie opcję:

 

Pierwszą z nich będzie PLISA

Plisa to osłona okienna która w ogóle nie odstaje od płaszczyzny okna. Jest osłoną bardzo praktyczną ze względu na   możliwość jednoczesnego                                                                                                                                                                            zasłaniania się od góry czy                                                                                                                                                                                           też dołu okna. Plisa na drzwi przsuwneDziała w przestrzeni pomiędzy listwami  przy szybowymi, a więc zakrywa tylko szybę. Obsługujemy ją za pomocą pochwytu zamocowanego do górnej oraz dolnej rynienki. Trzeba przyznać że plisa wygląda dość nowocześnie a przy jej pomocy możemy stworzyć ciepły i przytulny klimat w pomieszczeniu.

 

 

 

Opcja numer dwa – Żaluzja Aluminiowa

 

Żaluzja Aluminiowa dokładnie tak samo jak jej daleka kuzynka – Plisa nie odstaje od płaszczyzny okna. Jak wygląda żaluzja i jak się ją obsługuje wiedzą chyba wszyscy. Ale OK, może ktoś jednak nie wie:  Żaluzja Aluminiowa to osłona

Żaluzja Aluminiowa na drzwi przesuwneokienna która zbudowana jest z piórek o szerokości 25 lub 16 milimetrów oraz rynny górnej w której mieści się cały mechanizm potrzebny do jej obsługi. Wspomniane aluminiowe piórka żaluzji możemy płynnie obracać a co za tym idzie płynnie regulować dopływ światła do pomieszczenia.

Żaluzja Aluminiowa to osłona okienna którą chyba każdy miał kiedyś w domu, czy to jako dziecko z może już jako dorosły. Stawiam bardziej na dziecko, ten typ żaluzji lata swojej świetności i okres pożądania ma już dawno, dawno za sobą.

 

 

 

 

 

MONTAŻ NA ŚCIANĘ

 

Jeśli myślisz również o możliwości montażu na ścianie to sposobów jest troszkę więcej.

 

Roleta Rzymska / Austriacka / Angielska

Roleta Rzymska jako firanka

Te trzy typy rolet różnią się tylko tak naprawdę sposobem upięcia i uszycia materiału. Są to osłony wolno wiszące, obsługiwane za pomocą koralika. Jeśli nie zamierzasz wieszać firanek czy też zasłon jest to doskonałe rozwiązanie. W tym przypadku musi zostać spełniony jeden z następujących warunków:

– wysokość nadproża – minimum 25 cm (wysokość pomiędzy górną krawędzią wnęki okiennej a sufitem). Roleta po            całkowitym zwinięciu zajmuje właśnie te 25 cm.

– odpowiednia głębokość wnęki okiennej – Jeśli jest ona odpowiednio głęboka, czyli w momencie gdy drzwi są otwarte i wnęka jest najmniejsza pozostaje nam jeszcze minimum 10 cm wolnej przestrzeni. Jeśli warunek ten zostanie spełniony to możemy zamocować osłonę w świetle wnęki okiennej.

Rolety tego typu to osłony bardzo stylowe, nowoczesne oraz eleganckie.

 

ŻALUZJA DREWNIANA

Zaluzja Drewniana 50mm

Żaluzja Drewniana to stylowy i nowoczesny odpowiednik swojej przybranej siostry – żaluzji aluminiowej. Połączenie płynnej regulacji dopływu światła do pomieszczenia oraz jej niepowtarzalny i przyjemny wygląd czyni z niej godną kandydatkę na osłonę naszych drzwi.

Jednak nie należy zapominać o wadze takiej żaluzji. Żaluzja drewniana waży średnio 2,2 kg na metr kwadratowy a więc dosyć sporo.

Żaluzja Drewniana po całkowitym zwinięciu zajmuje również około 30% swojej wysokości. Konieczne jest więc zamontowanie jej odpowiednio wyżej, nad wnęką okienną.

 

ROLETA DZIEŃ/NOC MAXI

Roleta Dzień/Noc na drzwi przesuwne

Roleta Dzień/Noc to osłona w poziome pasy. Dzięki podwójnie prowadzonemu materiałowi możliwa jest płynna regulacja dopływu światła do pomieszczenia. Pasy firankowy i zaciemniający naprzemiennie zachodzą na siebie. Rolka na którą nawija się materiał obudowana została w aluminiowa kasetę.

Wadą tej opcji jest to iż jedną roletą zakrywamy całą wnękę okienną a nie jak w przypadku poprzedniczek możemy dzielić ją na choćby dwie części. W przypadku osłon rolowanych do których należy roleta dzień/noc materiał zawsze węższy jest od szerokości całkowitej z kasetą chcąc w takim układzie połączyć dwie rolety tego typu na jednym oknie musimy się pogodzić z luką w materiale na kilka centymetrów.

 

WNIOSKI

Wybierając osłonę na drzwi przesuwne radzimy kierować się przede wszystkim praktycznością tejże osłony. W razie pytań lub wątpliwości zawsze służymy dobrą radą :-)